VEXATIONS:

MANTRA DLA KIJOWA

Dwa miasta – Kraków i Kijów, dwa fortepiany – realny i wirtualny oraz trzydziestu pianistów, którzy utwór Erica Satie „Vexations” / „Udręki” zagrają łącznie 840 razy z rzędu – 30 września odbędzie się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane z okazji 30. rocznicy współpracy Krakowa i Kijowa. 35 godzin refleksyjnej muzyki, której będą towarzyszyć obrazy z objętej wojną Ukrainy, złoży się na krakowską mantrę dla Kijowa, muzyczną modlitwę o pokój w Ukrainie.

– Kraków i Kijów są miastami partnerskimi od trzech dekad. Zwykle świętujemy takie jubileusze, przybliżając mieszkańcom Krakowa różne oblicza kultury miasta partnerskiego. Teraz jednak sytuacja jest wyjątkowa, w Ukrainie trwa wojna. A świętowanie jubileuszy nie idzie w parze z dramatem wojny. To czas, kiedy kurtuazyjne wizyty i projekty kulturalne zastępuje pomoc humanitarna, działania na rzecz osób w kryzysie uchodźctwa i – dodatkowo – gesty solidarności, takie jak Mantra dla Kijowa – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, zapraszając na wydarzenie organizowane przez miasto i partnerów.

Zaprasza prezydent Krakowa i mer Kijowa

Pomysłodawcą projektu był dr Mateusz Zubik – dyrektor i kurator Festiwalu Muzyki Otwartej „Muzyka w Starych Balicach”. W ramach współpracy Festiwalu, urzędów miast Krakowa i Kijowa, Kina „Kijów” w Krakowie i Klastra Kulturalnego „Kraków” w Kijowie, Apollo Film oraz UKRAiNATV i #StreamArtStudio, przygotowane zostało przedsięwzięcie, które będzie manifestacją solidarności Krakowa z Kijowem, a zarazem hołdem dla Ukraińców bohatersko broniących swojej ojczyzny.

Wydarzenie, na które wspólnie zapraszają Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Mer Kijowa Witalij Kliczko, połączy miasta symbolicznie – dzięki muzyce i nowoczesnym środkom przekazu.

35 godzin refleksyjnej muzyki i aktywny most medialny

Punktem wyjścia jest skomponowane 130 lat temu dzieło francuskiego kompozytora Erica Satie „Vexations” (Udręki), które ujrzało światło dzienne dzięki ikonie dwudziestowiecznej awangardy Johnowi Cage’owi. Dokładnie 60 lat temu zainicjował on pierwszą w historii prezentację „Vexations”, zgodną z zagadkową inskrypcją kompozytora: „Aby zagrać ten motyw 840 razy z rzędu, wskazane byłoby przygotowanie się, w największej ciszy, poprzez poważny bezruch”. Rzucone przez Satiego i podjęte przez Cage’a wyzwanie zostanie w Krakowie przeinterpretowane.

30 września o godz. 6.00 rano 30 pianistów – profesjonalistów i amatorów w różnym wieku i różnej narodowości – zasiądzie po kolei przy fortepianie Yamaha w krakowskim Kinie „Kijów” aby zagrać „Udręki” po 28 razy. Wykonanie motywu „840 razy z rzędu” złoży się na prawie 35 godzin refleksyjnej muzyki, której będą towarzyszyć obrazy z objętej wojną Ukrainy.

Współorganizatorem projektu jest UKRAiNATV i #StreamArtStudio - oddolna, eksperymentalna telewizja internetowa, kolektyw artystów i eksperymentatorów oraz lab prowadzący badania w obszarze stream artu i hybrydowej współobecności – wielokierunkowych współoddziaływań ludzi i nie-ludzi – maszyn, danych, awatarów w wielowymiarowych, rozszerzonych czasoprzestrzeniach – w skali lokalnej, glokalnej i globalnej. W ramach projektu "Vexations – mantra dla Kijowa" UKRAiNATV odpowiada za realizację hybrydowych i wirtualnych elementów działania. Część zespołu wyrusza do Kijowa, by postawić tam pop-up studio i na miejscu realizować audiowizualną i performatywną część wydarzenia wraz z wieloplatformowym streamingiem. Drugie mobilne studio, działa przez 35 godzin w Kinie Kijów. Powstaje w ten sposób aktywny, dwukierunkowy most medialny.

Współprodukowane i miksowane na odległość treści łączą realnie, medialnie i symbolicznie obie lokacje w Krakowie i Kijowie. Całość może być odbierana przez audytorium na miejscu, w obu miastach, w formie wielomedialnego eksperymentu rozszerzającego rzeczywistość i możliwości jej percepcji oraz na platformach, kanałach streamingowych i stronach internetowych partnerów projektu.

Artystyczny symbol empatii

Wierzymy, że kolektywne odczuwanie jest najpiękniejszym i najgłębszym wyrazem naszej solidarności z walczącym o wolność Narodem Ukraińskim. Jest artystycznym symbolem empatii – tak ideę projektu „Vexations” komentuje dr Mateusz Zubik.

− Kiedyś nazwa Kina Kijów nosiła piętno wymuszonej przyjaźni polsko-radzieckiej. Historia jednak zagrała na nosie rosyjskim okupantom i dziś Kijów stał się międzynarodowym symbolem walki o wolność i triumfu nad totalitaryzmem – dodaje Miłosz Horodyski, prezes Apollo Film i artysta Instytutu Sztuk Progresywnych ASP.

Zapraszamy 30 września do Kina „Kijów” – wstęp wolny. Mantrę dla Kijowa będzie można śledzić także online na kanale UKRAiNATV.